Przyszłość dzieje się teraz

Sight SystemsNa wstępie chciałbym Wam przedstawić infografikę przedstawiającą prognozowany rozwój technologii przez najbliższe kilkadziesiąt lat. Przedstawia ona obraz tego, co na przestrzeni 30 najbliższych lat tworzyć będzie ludzkość, poprzez technologię, bioinżynierię, aż po podróże kosmiczne.

Nie tak dawno temu, Google zaprezentowało nam swoje nowe dziecko, jakim niewątpliwie jest projekt Google Glass.

[youtube_sc url=”https://www.youtube.com/watch?v=9c6W4CCU9M4″]

Na Google I/O pokazano nam działanie Google Glass z perspektywy pierwszej osoby. Mogliśmy obejrzeć skok ze spadochronem, zejście po ścianie a następnie szaleńcy wjazd do sali, w której odbywała się konferencja. Okazuje się, że projekt jest w fazie testowania, co znaczy, że Google jest coraz bliżej finalizacji całego projektu i uruchomienia sprzedaży urządzenia. Nie zdziwię się, jeżeli za rok lub dwa będziemy mogli spotkać ludzi, którzy będą używać tych okularów w swoim codziennym życiu.

Kolejnym przykładem, a w zasadzie wizją przyszłości pochwalili się także niedawno absolwenci Akademii Sztuk Pięknych Bezalel w Jerozolimie. W swoim filmie, który na dodatek jest świetną produkcją, z bardzo dobrym scenariuszem, pokazują oni, jak za pomocą specjalnych, interaktywnych soczewek kontaktowych bylibyśmy w stanie poszerzyć naszą rzeczywistość. Podobieństwo do Google Glass jest jak najbardziej wskazane, ponieważ sami autorzy przyznają, że zaczęli pracę nad swoim projektem dwa dni po tym jak pierwszy raz Google przedstawiało swój nowy projekt. Inspirację widać właśnie w poniższym filmie o którym mowa.

Sight from Sight Systems on Vimeo.

Przyznam, że dla mnie jest to zarazem “wow”, ale gdzieś z tyłu głowy pojawiają się także myśli mówiące mi, że takie rozwiązanie to całkowite oderwanie od świata realnego, gdzie nasze działania byłyby dyktowane przez to co prezentuje nam nasza rozszerzona rzeczywistość. Wyobrażam to sobie jako ciągłą grę, która wciąga nas na tyle mocno, że nie jesteśmy w stanie się od niej oderwać. Jest to zarazem przykład, który w ostatnich latach pokazują nam w swoich filmach ich twórcy.

Moim ostatnim przykładem jest koszulka, t-shirt, która – wyobraźcie sobie – wyświetla to co chcecie, połączona jest z Waszym smartfonem i zintegrowana jest z serwisami społecznościowymi, w których macie swoje konta. Niewyobrażalne? Jednak staje się to powoli rzeczywistością, a to za sprawą firmy Ballantine’s. Zasadę działania prezentuje najlepiej poniższy filmik, więc zachęcam do zapoznania się z nim.

[youtube_sc url=”https://www.youtube.com/watch?v=q0GokKd2QRA”]

A T-Shirt OS… Oh yeah, this one is for all you nerds out there. Introducing the world’s first programmable LED T-Shirt, and it’s no set and forget LED, it’s a live, real-time connected object that is powered by a big brain (aka your iPhone) and a smaller brain built into the T-Shirt to process just about anything you want visualise and send to the in-built LED’s…

Tweets, Photos, Animation, Text… You name it, you’ll be able to sync it live with just about anything and have it processed and displayed in real-time onto your new T-Shirt.

A jak Waszym zdaniem będą wyglądać najbliższe lata? Będzie korzystać z tych wszystkich nowinek technologicznych?

  • mr

    Rozwój technologiczny jest coraz bardziej brutalny. Z jednej strony obraz, który funduje nam nowoczesność jest niesamowicie ważny i otwierający nie tylko nas-ludzi na nowoczesność, na którą coraz więcej nas ma niepewny i nieufny stosunek, ale na nową erę, w której główną rolę odgrywa technologia. Nie dziwię się. Świat dąży do doskonałości, która zaczyna znacząco wpływać na gospodarkę, zdrowie, psychikę czy nawet stosunki międzyludzkie. Myśląc trzeźwo nad przyszłością, wyżej przedstawioną nie jestem do niej przekonana. Po pierwsze jeśli liczba użytkowanych komputerów wzrośnie zmniejszy się liczba dostępnych etatów pracy dostępnych na rynku. Dlaczego ? Przecież komputer jest wydatniejszy, mniej kosztuje, nie zachodzi w ciążę etc. Jak w takim razie mamy zarobić na podstawowe elementy życia ? Patrząc na zwiększający się licznik ludności przeraża mnie połączenie nowej technologi, która kurczy miejsca pracy z rosnącą liczbą ludności. Nie wspomnę o rozwoju biotechnologi, która zakłada, że w przyszłości powstanie sztuczna krew, czy mięso in-vitro. Takich przykładów można zaleźć więcej. Nie wyobrażam sobie tego!

    • W drugą jednak stronę – ktoś musi tą technologię tworzyć, a potem utrzymywać, rozwijać i budować od nowa wciąż i wciąż :)