Ewolucji ciąg dalszy – Symfony 2.1.0 zostało wydane!

Ewolucji ciąg dalszy - Symfony 2.1.0 zostało wydane!

Dzisiaj na oficjalnym blogu społeczności Symfony2 – główny mentor i twórca frameworka – Fabien Potencier ogłosił wszystkim ważną nowinę. Światło dzienne ujrzała nowa wersja frameworka Symfony (PHP) do zastosowań specjalnych. Gałąź 2.1.x projektu została ostatecznie uznana za stabilną.

Jak napisał sam FabienSymfony 2.1.0 to ewolucja projektu, który istnieje już od ponad 2 lat. Przez ten czas zdążył się on zadomowić we wielu środowiskach produkcyjnych i obsługuje on już znaczną ilość stron i aplikacji.

Wersja 2.1.0 frameworka to:

  • około 1,100 „pull request”
  • ponad 3,500 „commitów”
  • 6000 testów jednostkowych
  • 3000 nowych linii w dokumentacji

W nowej wersji dużą uwagę położono na poprawę stabilności działania oraz rozwój obecnych funkcjonalności. Całość działać ma także teraz nieco szybciej, a nowe możliwości mają pozwolić na jeszcze sprawniejszą pracę.

Główną nowością jest dla mnie Composer.  Mówiąc krótko, jest to narzędzie do zarządzania zależnościami napisane w PHP. Composer pozwala na zdefiniowanie bibliotek których wymaga projekt i w łatwy sposób pozwala na ich instalację, zarządzanie i aktualizacje.

Sam mam przyjemność uczyć się i używać Symfony2 od ponad pół roku. Jestem własnie na etapie pisania swojego 5 większego projektu. Każdemu kto pracuje w PHP lub interesuje się całym środowiskiem bardzo polecam rozpoczęcie przygody z frameworkiem. Ci zaś, którzy mieli szansę obcować z wersją 2.0.x mogą dokonać migracji do wersji 2.1.0 za pomocą oficjalnego poradnika.

Obecnie nad Symfony2 pracuje około 550 deweloperów, ale ilość testujących oraz prezentujących swoje opinie jest znacznie większa. Muszę się także przyznać, że we wielu dyskusjach na Githubie uczestniczyłem i niejednokrotnie miałem okazję pracować nad nową wersją frameworka.

Jak tylko zakończę pracę nad moim obecnym projektem, to z pewnością zainteresuję się wersją 2.1.0. Na razie daję sobie jednak trochę czasu.